Z naszego poprzedniego wpisu można dowiedzieć się, jaka jest podstawowa różnica pomiędzy wentylacją grawitacyjną a rekuperacją. Przypomnijmy tylko, że pierwszy z wymienionych systemów nie przynosi tak wymiernych korzyści, jak ten drugi – nie zapewnia w pełni świeżego powietrza, nie chroni przed zanieczyszczeniami z zewnątrz i wiąże się ze sporymi stratami energii cieplnej. Co zatem dość oczywiste, w obecnych czasach, przy obecnych możliwościach branży budowniczej, wybór pada najczęściej na nowoczesne pompy ciepła. Zdarza się jednak czasem, że zamawiający nie zdaje sobie do końca sprawy z tego, czym dokładnie jest i jak działa tego rodzaju system, co może prowadzić niekiedy do niepotrzebnych nieporozumień. Warto zatem wyjaśnić pewne kwestie, aby rozwiać ewentualne wątpliwości… Najczęściej występującym błędem jest przekonanie o tym, że rekuperacja to pewien rodzaj systemu grzewczego. Otóż w naszej strefie klimatycznej, gdzie na przestrzeni całego roku mamy do czynienia z dość dużymi zmianami pogodowymi, nie może ona pełnić funkcji ogrzewania. Owszem, pomaga zaoszczędzić – i to niemałe kwoty – na wymianie energii cieplnej, sama w sobie nie stanowi natomiast źródła ciepła. Budynki, w których stosuje się rekuperację, wymagają zatem zastosowania odrębnego systemu grzewczego.

Rekuperacja a klimatyzacja

Nierzadko zdarzającym się nieporozumieniem jest także utożsamienie rekuperacji z klimatyzacją. Tak naprawdę są to dwa zupełnie różne systemy o odmiennym działaniu oraz całkiem innym przeznaczeniu. Zasadnicza różnica polega na tym, że rekuperacja jest systemem wentylacyjnym, co oznacza ciągłą wymianę powietrza na nowe, podczas gdy klimatyzacja jest technologią, której zadaniem jest wpływ na zmianę temperatury wewnątrz pomieszczeń. Działa ona zatem na tym samym powietrzu, nie mając żadnego wpływu na jego jakość. Niestety, nie pomoże w tym wypadku otwarcie okien, gdyż klimatyzatory działają prawidłowo wyłącznie w zamkniętych pomieszczeniach. O czym także warto wiedzieć, nie filtrują one powietrza ani nie mają wpływu na oszczędności w eksploatacji budynków. Nie można niestety powiedzieć, że rekuperacja w pełni zastępuje klimatyzację, chociaż warto zaznaczyć, że w warunkach umiarkowanych letnich temperatur bez wątpienia ma wpływ na obniżenie temperatury wewnątrz pomieszczeń. Przy prawidłowej konstrukcji budynku oraz właściwym umieszczeniu względem słońca rekuperator Flexit może jednak zapewnić komfort klimatyczny przez cały rok. Co więcej, tego rodzaju system wentylacyjny zapewnia ciągły obieg powietrza, dzięki czemu wewnątrz pomieszczeń nieustannie panują korzystne dla zdrowia warunki.

Koszty rekuperacji

Kolejną kwestią, w której z oczywistych przyczyn warto się zorientować, są koszty związane zarówno z kupnem, jak i montażem oraz późniejszą eksploatacją rekuperacji. Ponieważ budynek budynkowi nierówny, rozpiętość cenowa za sam sprzęt, materiały, wykonanie oraz użytkowanie jest dosyć duża. Zanim więc podejmiemy wszystkie ostateczne decyzje, warto przede wszystkim znaleźć rzetelnego wykonawcę. Po czym go poznać? Otóż powinien on być pomocny na każdym kroku realizacji zlecenia – od konsultacji, przez szczegółową wycenę, aż po montaż całej instalacji. Na etapie konsultowania zakupu usługi należy zwrócić uwagę na następujące czynniki: jakość rekuperatora (wielkość odzysku ciepła, zaawansowanie technologiczne, energooszczędność), moc centrali wentylacyjnej (liczoną w metrach sześciennych na godzinę), rodzaj samej wentylacji oraz dodatki sprawiające, że urządzenie jest wydajniejsze, a jego obsługa wygodniejsza. Ogólny koszt może wynieść od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych i zależny jest głównie od wielkości domu. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wybór wentylacji mechanicznej wyklucza konieczność poprowadzenia odpowiednich kominów, co relatywnie obniża cenę budowy domu (o nawet kilkanaście tysięcy). Nie bez znaczenia pozostają także późniejsze oszczędności – korzystanie z pompy odzyskującej ciepło pozwala zaoszczędzić nawet do 50% kosztów związanych z ogrzewaniem nieruchomości.