Jeszcze do niedawna jedynym znanym systemem wentylacyjnym pomieszczeń była tzw. wentylacja grawitacyjna. Posiadała ona zawsze jedną zasadniczą wadę – w jej przypadku wietrzenie nie było po prostu możliwe bez wcześniejszego uchylenia okien albo występowania rozszczelnień budynku, co we współczesnym budownictwie praktycznie się nie zdarza. Do tego dochodziło wymaganie zachodzenia sporej różnicy temperatur pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem pomieszczeń, co służyć miało wytworzeniu wystarczająco wysokiego ciśnienia zapewniającego cyrkulację powietrza na właściwym poziomie. Dzięki temu napływające z zewnątrz, chłodne powietrze, wypychało zużyte, ciepłe powietrze, przez komin. Nietrudno się domyślić, że tego rodzaju system w prosty sposób prowadził do szybkiej utraty ciepła. Ażeby temu zapobiec, w nowoczesnym budownictwie zaczęto stosować zupełnie inny, znacznie wygodniejszy, a zarazem oszczędniejszy system doprowadzania świeżego powietrza, mianowicie rekuperację. Stanowi ona mechaniczną wentylację z odzyskiem ciepła, a zatem doskonale wpisuje się we współczesne trendy stawiające głównie na rozwiązania ekologiczne. Poniżej wyjaśniamy, czym jest, na czym dokładnie polega jej działanie oraz jakie są zalety jej stosowania.
Czym jest rekuperacja?
Na wstępie warto zaznaczyć, że opisywany system, wbrew wielu błędnym przekonaniom, wcale nie jest tożsamy z klimatyzacją czy ogrzewaniem. Oznacza to, że jej głównym zadaniem zdecydowanie nie jest ani ochładzanie, ani ocieplanie pomieszczeń. Owszem, w odpowiednich warunkach rekuperacja może przyczyniać się do obniżenia lub podwyższenia temperatury wewnątrz budynku, jednak nie do tego zadania została stworzona. Ma ona przede wszystkim służyć utrzymywaniu świeżości powietrza, zapewniając jednocześnie jak najmniejszą utratę ciepła. Dzięki zastosowaniu rekuperatorów w danym budynku krążyć będzie zawsze czyste oraz pozbawione nieprzyjemnego zapachu, cząsteczek kurzu, smogu czy nawet bakterii i wirusów, powietrze. Współczynnik utraty ciepła pozostanie natomiast na bardzo niskim poziomie, zapewniając mieszkańcom i pracownikom wysoki komfort życia lub pracy. Z drugiej strony, złej jakości powietrze prowadzi do występowania pleśni oraz wysokiego poziomu dwutlenku węgla, co z kolei wpływa na złe samopoczucie, płytki sen czy częste infekcje oraz ból głowy, które dają się zaobserwować u osób często przebywających w niewentylowanych pomieszczeniach. Warto zatem stosować mechaniczny system oczyszczania oraz filtrowania powietrza, który gwarantuje nie tylko wysoki komfort mieszkalny bez konieczności otwierania okien, a więc i bez zbędnej utraty energii, ale także pozwala znacząco zmniejszyć koszt ogrzewania budynku.
Jak działa rekuperacja?
Wentylacja mechaniczna zapewnia nieprzerwaną wymianę zanieczyszczonego, zużytego powietrza, gwarantując jednocześnie odzysk ciepła bez względu na warunki pogodowe panujące na zewnątrz. Centralnym elementem każdego systemu jest rekuperator – to w nim zachodzi cały proces wymiany energii cieplnej pomiędzy powietrzem z wnętrza a powietrzem z zewnątrz budynku. Schemat działania tego mechanizmu jest dosyć prosty. Otóż tzw. wymiennik ciepła pozwala na przepływanie dwóch strumieni powietrza w niewielkiej odległości od siebie, dzięki czemu ogrzane powietrze z wnętrza budynku oddaje swoją temperaturę temu zimnemu, nawiewanemu z zewnątrz. Co istotne, proces odbywa się w pełni mechanicznie, dzięki czemu w ogóle nie zachodzi potrzeba otwierania okien, co z kolei sprawia, że do wnętrza budynku nie przedostają się żadne zanieczyszczenia, bakterie, wirusy, kurz, roztocza czy nieprzyjemne zapachy z zewnątrz. Na jakość nawiewanego powietrza wpływa ponadto filtr zastosowany w urządzeniu – w zależności od modelu może on nie tylko oczyszczać, ale także wzbogacać powietrze w korzystne dla zdrowia jony ujemne. Jak zatem widać, korzyści płynące z zastosowania tego rodzaju systemu wentylacyjnego są bardzo szerokie, co sprawia, że rekuperacja jest najlepszym z dostępnym obecnie rozwiązań na rynku.
Najnowsze komentarze