Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że mechaniczny system wentylacji pomieszczeń jest obecnie najskuteczniejszym i najwygodniejszym z ogólnodostępnych rozwiązań. Jednak budynek budynkowi nierówny, toteż potrzeby klientów, a właściwie możliwości, jakie dają im ich domy, różnią się między sobą. W oczywisty sposób także oferta na rekuperatory jest mocno zróżnicowana, dlatego, zanim podejmie się decyzję o zakupie takiego systemu, warto zastanowić się nad tym, którą z dostępnych opcji wybrać… Główną zaletą wentylacji mechanicznej jest odzysk ciepła, dlatego też sprawność rekuperatora jest jednym z pierwszych czynników, które powinny decydować o zakupie. Wyższą wydajnością charakteryzują się urządzenia wyposażone w dobrej jakości wymiennik ciepła, który może zagwarantować skuteczność na poziomie nawet 95%, co z kolei przynosi spory odzysk energii cieplnej, a tym samym – ogromne oszczędności w kosztach eksploatacji budynku. Lepszej jakości rekuperacja wymagać będzie, rzecz jasna, większych nakładów finansowych już na etapie realizowania inwestycji, jednak w kontekście późniejszych oszczędności warto przemyśleć kwestię wydania wyższej kwoty na wysokiej klasy rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym, który generować będzie zdecydowanie najwyższy z możliwych odzysków ciepła.

Kryteria wyboru wentylacji mechanicznej

Istotnym elementem każdej rekuperacji są wentylatory, które pracują zwykle przez całe 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Warto zatem postawić na taki ich rodzaj, który charakteryzuje się trwałością oraz energooszczędnością. Te parametry mogą zostać zagwarantowane jedynie przez urządzenia zasilane prądem stałym, których dodatkową zaletą jest zdecydowanie niższy niż w przypadku innych rozwiązań poziom generowanego hałasu. Z uwagi na nieprzerwany tryb pracy wentylatora jest to bez wątpienia ogromną zaletą dla domowników. Warto również zwrócić uwagę na moc urządzenia, gdyż to ona decyduje o wydajności systemu – w tym wypadku należy kierować się głównie wielkością wentylowanych pomieszczeń i szukać optymalnego rozwiązania (nie zawsze konieczny jest zakup najsilniejszego z urządzeń, a przecież w miarę czerpania większej mocy rosną także koszta eksploatacji). Niezależnie jednak od parametrów pompy ciepła, którą się wybiera, należy pamiętać o tym, by dokładnie zapoznać się z warunkami gwarancyjnymi oraz serwisowymi. Każdy, nawet najlepszy, sprzęt może kiedyś zawieść, dlatego należy zaznajomić się ze szczegółami oferty oraz zakresem napraw, jakie gotowy byłby przeprowadzić producent, jeśli tylko jego sprzęt odmówi posłuszeństwa. To wszystko można ustalić jeszcze na etapie dokonywania zakupu.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Osobom decydującym się na zamontowanie rekuperacji w swoim domu powinno na ogół zależeć na takich czynnikach jak energooszczędność, niskie koszty eksploatacji czy bezawaryjność. Dobrze jednak zwrócić również uwagę na względnie bezobsługowy charakter zakupionego sprzętu. Ażeby korzystanie z rekuperacji nie było kłopotliwe, należy postawić na programowane sterowanie, które wymaga jedynie sporadycznej uwagi. Programowanie z tygodniowym wyprzedzeniem może być optymalnym wyjściem. Warto zwrócić także uwagę na opcję odczytu temperatur oraz możliwość sterowania urządzeniami peryferyjnymi. Kolejnym rozwiązaniem gwarantującym sporą wygodę są tzw. by-passy – ich działanie polega na możliwości skierowania nawiewanego z zewnątrz powietrza bezpośrednio do nitki instalacyjnej, skąd trafia ono już do wnętrza budynku, zapewniając niższą temperaturę. Pominięcie wymiennika ciepła jest bardzo przydatne podczas letnich miesięcy, kiedy zależy nam na tym, by w domach panował przyjemny chłód. Z kolei w okresie zimowym nieoceniony będzie system antyzamrożeniowy, który zapewni bezpieczne funkcjonowanie całej instalacji nawet przy bardzo niskich temperaturach. Podsumowując, przy podejmowaniu decyzji na założenie we własnym domu rekuperacji, należy zwrócić uwagę na takie jej aspekty jak energooszczędność, niski koszt eksploatacji, wysoka wydajność, bezawaryjność oraz bezobsługowość.